Cardinalul Leonardo Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale, va vizita România și va poposi și la Episcopia Greco-Catolică de București

20 Septembrie
2017

Cardinalul Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale de la Vatican, va face o vizită în România între 28 septembrie și 1 octombrie.

La București, cardinalul se va afla vineri, 29 septembrie.

Prefectul Congregației va face binecuvântarea noului sediu al Episcopiei noastre, local primit din partea Statului prin Secretariatul de Stat pentru Culte, după înființarea Eparhiei cu sediul în capitală.

Domnul ministru secretar de stat, Prof. Victor Opaschi, va fi prezent.

Cardinalul Sandri va celebra în aceeași zi Sfânta Liturghie la Catedrala Romano-Catolică Sf. Iosif la ora 18 și va avea mai multe întâlniri la nivel înalt.

Ultima vizită a cardinalului la București a avut loc în anul 2014.