„Un semn al lucrării Providenței” – urările PS Mihai la împlinirea a 90 ani de către PF Lucian Muresan

„Un semn al lucrării Providenței” – urările PS Mihai la împlinirea a 90 ani de către PF Lucian Muresan
23 Mai
2021

„Un semn al lucrării Providenței” – urările PS Mihai la împlinirea a 90 ani de către PF Lucian Muresan

Preafericirii Sale
Preafericitului Părinte
Cardinal LUCIAN
Arhiepiscop major al Bisericii Române Unite, Greco-Catolice

București, 23 mai 2021

Preafericite Părinte,

Senectutea Preafericirii Voastre este pentru Biserică, în aceste timpuri de confuzie și de încercare pentru Adevărul lui Isus, un semn al lucrării Providenței. Parcursul pe care l-ați făcut în această lungă călătorie prin lume, însuflețit de chemarea Sfintei Preoții și devotamentul slujirii sufletelor este impresionant și edificator. De la copilul plecat din Ferneziul Băii-Mari, inspirat de credința și omenia primite în familie, la studentul în teologie alungat de comunism la munca într-o carieră de piatră, la preotul clandestin al Bisericii Greco-Catolice, martirizate și expropriate din istoria oficială, ați făcut pretutindeni proprii cuvintele Sfântului Pavel: „Mă voi lăuda bucuros în slăbiciunile mele ca să locuiască în mine puterea lui Hristos” (II Corinteni 12, 9). Ați dobândit apoi bucuria slujirii Domnului în Preoție, făcându-vă părtaș de harurile mărturisirii de credință. Iar după eliberare, ați acceptat chemarea arhieriei pentru a purta Biserica pe căile harului într-o lume mai liberă, dar la fel de consumată de zbuciumul bătăliei dintre bine și rău. Din mâna Urmașului Sfântului Petru ați primit cardinalatul, a cărui purpură este încrederea în Sângele Domnului vărsat pe Cruce care susține pașii omului sub lucrarea înțelepciunii Providenței.

Cerând harurile Cerului și ajutorul Maicii Preacurate asupra Preafericirii Voastre, Vă rog să primiți la ceas aniversar omagiile și felicitările mele, ale clerului și ale credincioșilor Eparhiei greco-catolice „Sfântul Vasile cel Mare” de București.

Din inimă Vă adresez urarea: „La mulți și sfinți ani!”. Dumnezeu să Vă binecuvânteze!

+ MIHAI,
Episcop

 

Cardinalul lucian muresan

Preafericitul Lucian Mureșan la Catedrala greco-catolică Sfântul Vasile cel Mare din București

Cardinalul Lucian Mureșan

Preafericitul Lucian Mureșan la Catedrala greco-catolică Sfântul Vasile cel Mare din București