Un Paște memorabil. Cum deschide Dumnezeu fereastra atunci când o ușă se închide

Un Paște memorabil. Cum deschide Dumnezeu fereastra atunci când o ușă se închide
04 Iunie
2020

Un Paște memorabil. Cum deschide Dumnezeu fereastra atunci când o ușă se închide

La editura ARCB a fost publicată în aceste zile o nouă broșură a Preasfințitului Mihai Frățilă, Episcop greco-catolic de București, adresată tuturor oamenilor de bună-voință.

Paginile au fost scrise în perioada de izolare provocată de valul epidemiei de Covid-19. Sunt mărturia unui real dialog on-line, într-un moment extrem de incomod, care a oferit omului șansa de a formula întrebări și de a căuta răspunsuri valide, pe măsura sensului existenței sale.

Biserica, ea însăși expusă la experiența nemaipomenită a contagierii, s-a văzut obligată la celebrarea unui Paște memorabil cu ușile închise. Istoria confruntării dintre Bine și Rău confirmă, însă, că toate evenimentele tragice pot ascunde valențe nebănuite pentru cursul pozitiv al vieții și nu fac altceva decât să arate nivelul la care se situează prin credință o generație luptătoare.

Playlist „La vremuri grele”