Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării, Potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu, sau se cinstește cu închinare, așa încât să se așeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu. [...]

Teatru și film despre martirii Bisericii

21 Octombrie

Teatru și film despre martirii Bisericii

Duminică, 28 octombrie 2018, la ora 15.30, Episcopia de București și Liceul greco-catolic “Timotei Cipariu” organizează un eveniment artistic la Teatrul „Țăndărică”. Elevii de la Liceul „Timotei Cipariu” vor juca într-o piesă de teatru, iar apoi va fi proiectat filmul documentar „Șapte martori pentru Mica Romă” realizat de Anca Berlogea-Boariu, având ca temă istoria martiriului episcopilor greco-catolici sub regimul comunist.