Scurtă ceremonie la Palatul Cotroceni prilejuită de înmânarea Medaliei Centenarului

Scurtă ceremonie la Palatul Cotroceni prilejuită de înmânarea Medaliei Centenarului
05 Mai
2022

Scurtă ceremonie la Palatul Cotroceni prilejuită de înmânarea Medaliei Centenarului

Astăzi, la Palatul Cotroceni, în numele PF Lucian Mureșan, PS Cristian Crișan – episcopul auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș – a ridicat Medalia Aniversară „Centenarul Marii Uniri” ce fusese acordată Bisericii Române Unite cu Roma. Scurta ceremonie a prilejuit și o scurtă întrevedere cu Președintele României, Klaus Iohannis, la care au participat PS Cristian Crișan, PS Mihai Frățilă – episcop greco-catolic de București – și Sergiu Nistor, consilier prezidențial – Departamentul Cultură, Culte şi Minorități Naționale.

„Recunoașterea de către Președintele României a rolului însemnat pe care Biserica Blajului l-a avut în formarea conștiinței și a identității naționale, în afirmarea culturii românești în modernitate, în deschiderea societății spre spiritul european și în înfăptuirea idealului național, reprezintă un motiv de profundă bucurie pentru toți românii greco-catolici și este o mare onoare pentru Biserica Română Unită.

Se adeverește și în felul acesta că adevărul, binele și dreptatea au întotdeauna o vocație la veșnicie, iar sacrificiile depuse în afirmarea acestor valori în sânul și în sensul propășirii poporului nostru nu pot fi uitate de conștiința națională, fiind o moștenire prețioasă și o speranță pentru ziua de mâine.

Pilda luminoasă a Fericitului Cardinal Iuliu Hossu, Vestitorul Marii Uniri de la Alba Iulia, a preoților model, dintre care îl amintim cu emoție pe părintele Pompei Onofrei din Sibiu, precum și a numeroșilor credincioși laici, între care strălucesc figurile lui Iuliu Maniu și a Doinei Cornea, sunt exemple vii de verticalitate și de trăire a valorilor creștine și umane, care ne inspiră pe fiecare dintre noi, îndeosebi în vremurile tulburi în care trăim.”

– mesajul Cardinalului Lucian Mureșan