Rozariul pentru încetarea epidemiei și convertirea sufletelor la Isus

Rozariul pentru încetarea epidemiei și convertirea sufletelor la Isus
21 Martie
2020

Rozariul pentru încetarea epidemiei și convertirea sufletelor la Isus

Episcopatul catolic din România propune trei zile de rugăciune și ispășire pentru încetarea epidemiei în cele trei zile premergătoare sărbătorii Buneivestiri:

  • duminică, 22 martie
  • luni, 23 martie
  • marți, 24 martie

între orele 15 și 17.

Preasfinția Sa Preasfințitul Mihai, episcopul nostru, invită călduros pe toți credincioșii eparhiei de București să se unească din casele lor la această salbă de rugăciune pentru binele și sănătatea sufletelor, pentru Biserică, țară și lume, în semn de ispășire și convertire, pentru a cere – prin mijlocirea Maicii Sfinte – de la Părintele ceresc încetarea durerilor pricinuite de epidemie.

Duminică, 22 martie, orele 15, Preasfinția Sa Mihai va participa în curtea Catedralei romano-catolice „Sfântul Iosif”, alături de Înalt Preasfinția Sa Aurel, arhiepiscopul și mitropolitul romano-catolic de București, și de Preasfinția Sa Cornel, episcopul auxiliar, la rugăciunea primei zile.