Roagă-te Fericite Tit Liviu pentru preoți!

Roagă-te Fericite Tit Liviu pentru preoți!
16 Ianuarie
2023

Roagă-te Fericite Tit Liviu pentru preoți!

15 ianuarie 1955. In temnița de la Sighet, izolat singur într-o celulă, deja grav bolnav, fără asistență medicală, Tit Liviu Chinezu (n. 1904 – la Iernuțeni, azi cartier al Reghinului) a trecut la cele veșnice.
„Om de o evlavie profundă, zidită pe credință și nu pe temperament; cu un caracter blând, dar decis în activitate și în impunerea convingerilor de natură clar spirituală… cred că este cel mai bun reprezentant al tânărului nostru cler din punctul de vedere al valorii sufletești”, scria despre el, în 1945, episcopul Ioan Suciu într-o adresă trimisă Romei.
Roagă-te Fericite Tit Liviu pentru preoți
– să fie la înălțimea chemării lui Isus,
– să aibă tărie în credință și în lepădarea de sine!
Fără sfințenia lor lucrarea noastră e zadarnică!
Ai fost mare Preot al lui Isus, la rândul tău fiu de preot și frate de preot, pe tine te rugăm, ascultă rugăciunea noastră!