Reîntoarcerea în Junglă – tabăra de vară a Lupișorilor din grupul „Fer. Vasile Aftenie” – Cercetașii Creștini Români – FSE

Reîntoarcerea în Junglă – tabăra de vară a Lupișorilor din grupul „Fer. Vasile Aftenie” – Cercetașii Creștini Români – FSE
19 Iulie
2021

Reîntoarcerea în Junglă – tabăra de vară a Lupișorilor din grupul „Fer. Vasile Aftenie” – Cercetașii Creștini Români – FSE

După un an de molimă în Junglă, în care toate animalele s-au ascuns prin vizuini și peșteri ori s-au dus spre alte tărâmuri, acestea revin pe dealurile Seeonee, în Jungla lor iubită. Ele trebuie să reînvețe să conviețuiască, să vâneze împreună, să împartă hrana și adăposturile. După atâta izolare, Lupișorii și Puii de Lup din București și Focșani – din grupul cercetaților creștini „Fericitul Vasile Aftenie” – se bucură să se revadă și vor să cânte și danseze în fiecare seară.

Cu toate acestea, în satul indian părăsit al maimuțelor molima tot face ravagii. Bandar-logii nu respectă nicio lege ori regulă de distanțare animală. Domină anarhia. Amenință acum Jungla, în căutare de locuri mai răcoroase și mâncare bună…

Micuța noastră Ceată de Lupișori și Pui de lup le-a făcut față. I-a adunat și îmbărbătat pe Bătrânii Lupi și a organizat contra-atacul. I-au alungat pe Bandar-logi și au recucerit Jungla lor iubită de la Mărăcineni, unde, între 10-13 iulie, gazde bune ne-au fost ca întotdeauna preoții Damian Cimpoesu și Lucian Bosoi – misionari oblați ai Mariei Imaculate.

Despre aventurile reîntoarcerii lor în Junglă vă vor povesti mai multe Lupișorii și Puii de Lup de-i veți întreba. Noi vă împărtășim aici câteva fotografii care stau mărturie bucuriei lor.