Regina Elisabeta a II-a a trecut la cele veșnice

Regina Elisabeta a II-a a trecut la cele veșnice
09 Septembrie
2022

Regina Elisabeta a II-a a trecut la cele veșnice

În spirit de omagiu, cu gândul rugăciunii pentru sufletul augustei suverane a Marii Britanii, personalitate exemplară, înconjurată de afecțiunea și respectul întregii lumi, redăm mai jos un fragment din cartea PS Mihai De ce binele se cuvine să ne afle pregătiți. Un jurnal din vremea pandemiei (Humanitas, 2021).

Am stat mulți ani în străinătate și am învățat să prețuiesc cuvântul de Crăciun al reginei Angliei, pe care îl ascultam cu speranța că voi zări în cele din urmă și renașterea țării noastre. I-am ascultat și mesajul măsurat, rostit în mod excepțional la începutul pandemiei, și am vizionat cu plăcere salutul ei festiv cu ocazia Nașterii Domnului. Nu-i poți găsi vreun cusur acestei doamne formidabile, ale cărei distincție și sobrietate insuflă, de aproape șaptezeci de ani, demnitate națiunii sale. În câteva fraze simple, regina Elisabeta surprinde mesajul Nașterii lui Hristos mult mai bine decât un teolog, făcând elogiul voluntariatului și al carității, care – neputând fi confiscate confesional – îi permit lui Dumnezeu să și facă simțită prezența în lume. Dovedind că grosolănia stridentă prezentă ade­sea în societate nu a reușit să uniformizeze lumea în care trăim, Maiestatea Sa ne face mândri că avem șansa de a-i fi contemporani.

Rămas bun, preabună Doamnă!
Thank you for everything!