PS Mihai la Sanctuarul de la Cărbunari – Consfințirea Rusiei și Ucrainei la Inima Neprihănită a Mariei

PS Mihai la Sanctuarul de la Cărbunari – Consfințirea Rusiei și Ucrainei la Inima Neprihănită a Mariei
26 Martie
2022

PS Mihai la Sanctuarul de la Cărbunari – Consfințirea Rusiei și Ucrainei la Inima Neprihănită a Mariei

De Bunăvestire, după Calea Sfintei Cruci, în comuniune cu Sfântul Părinte și cu episcopii din întreaga lume, PS Mihai a rostit la Sanctuarul Fecioarei Săracilor din Cărbunari rugăciunea de Consacrare a Rusiei și Ucrainei la Inima Neprihănită a Mariei.

Sfântă Maică a lui Dumnezeu, pe când stăteai la poalele crucii, Isus, văzându-l pe ucenicul său alături de tine, ți-a spus: „Iată-l pe fiul tău!”: în acest fel ne-a încredințat pe fiecare dintre noi ție. Apoi i-a spus ucenicului și fiecăruia dintre noi: „Iat-o pe mama ta!” Maică, dorim acum să te primim în viața și în istoria noastră. În ceasul acesta, omenirea istovită și copleșită stă la picioarele crucii împreună cu tine. Și are nevoie să ți se încredințeze ție, să se consfințească lui Cristos prin tine. Poporul ucrainean și poporul rus, care te venerează cu iubire, aleargă la tine, în timp ce inima ta bate pentru ele și pentru toate popoarele chinuite de război, de foamete, de nedreptate și de mizerie.

Noi, așadar, Maica lui Dumnezeu și Maica noastră, ne încredințăm și ne consfințim în mod solemn Inimii tale Neprihănite pe noi înșine, precum și Biserica și întreaga omenire, în mod deosebit Rusia și Ucraina. Primește această consfințire, pe care o săvârșim cu încredere și iubire, pune capăt războiului, dobândește lumii pacea. Acel „da” izvorât din inima ta i-a deschis Principelui păcii porțile istoriei; avem încredere că, prin mijlocirea Inimii tale, se va înfăptui și pacea. Ție, așadar, îți consacrăm viitorul întregii familii umane, nevoile și așteptările popoarelor, neliniștile și speranțele lumii.