PS Mihai, la 10 ani de cardinalat ai PF Lucian: „Am recunoscut cu speranță în purpura de cardinal binecuvântarea martirilor”

PS Mihai, la 10 ani de cardinalat ai PF Lucian: „Am recunoscut cu speranță în purpura de cardinal binecuvântarea martirilor”
15 Februarie
2022

PS Mihai, la 10 ani de cardinalat ai PF Lucian: „Am recunoscut cu speranță în purpura de cardinal binecuvântarea martirilor”

Preafericirii Sale
Preafericitului Părinte
Cardinal LUCIAN
Arhiepiscop major al Bisericii Române Unite, Greco-Catolice

București, 14 februarie 2022

Preafericite Părinte,

Acum zece ani ați primit din mâna Papei Benedict al XVI-lea pălăria de Cardinal. Ați înveșmântat atunci purpura prestigiosului veșmânt de cardinal cu sobrietatea hainei cernite – culoarea desprinderii de lucrurile deșertăciunii, dar mai ales a sobrietății preotului dăruit lui Isus. Acest însemn, temei al vieții consacrate Domnului, în acele clipe memorabile, în fața catedrei Apostolului Petru, a răzbătut atunci și mai mult pentru Preafericirea Voastră valoarea încrederii în Sângele lui Isus vărsat pe Cruce.

Alături de acolada meritorie față de persoana Prefericirii Voastre, s-a regăsit în mod firesc și celebrarea credinței martirilor alături de recunoștința Sfântului Părinte față de Biserica Română Unită. „Dacă suportați suferința, deși faceți binele, aceasta este un har înaintea lui Dumnezeu” – ne reamintește Sfântul Petru. „De fapt, la aceasta ați fost chemați, căci Hristos a suferit pentru voi lăsându-vă exemplu ca să mergeți pe urmele lui”. Am recunoscut cu speranță în purpura de cardinal binecuvântarea martirilor, însemnul curajului lor, al sincerității, al francheții și al staturii lor, liberă de duplicitate sau ipocrizie.

Rememorând clipele de acum zece ani și celebrând minunile harului, smereniei și devotamentului, Vă rog să primiți, Preafericite Părinte – alături de omagiile mele, ale clerului și ale credincioșilor Eparhiei de București –, comuniunea noastră de rugăciune.

Mărire lui Dumnezeu pentru toate!

În Hristos Domnul, cu alese sentimente,

+ MIHAI, episcop greco-catolic de București