Preasfințitul Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, a trecut la cele veșnice

Preasfințitul Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, a trecut la cele veșnice
12 Ianuarie
2021

Preasfințitul Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, a trecut la cele veșnice

Preasfințitul episcop Mihai, clerul și credincioșii eparhiei de București sunt alături de familie și întreaga eparhie de Cluj-Gherla în aceste momente grele și triste prilejuite de trecerea la cele veșnice a Preasfințitului Episcop și eparh al locului, Florentin Crihălmeanu.

Sincere condoleanțe și asigurarea comuniunii în rugăciune pentru sufletul Arhiereului întors la Casa Părintelui ceresc.

Bunul Dumnezeu să-l ierte, să-i facă parte cu drepții și să-l așeze în lăcașurile sale de veci.

Miercuri, 13 ianuarie, la orele 17, 30 în catedrala „Sfântul Vasile cel Mare” din București, Preasfințitul Mihai va celebra Sfânta Liturghie pentru sufletul Arhiereului decedat. Slujba de pomenire va fi transmisă pe pagina de facebook a Episcopiei.

ps florentin crihalmeanu episcop greco-catolic cluj