Până când vom vedea însă sfârșitul, chiar dacă Biserica va deveni o civilizație insulară, printre mări de minciună și degradare morală, nimeni nu se poate pierde, ținând la gustul și parfumul lui Hristos.Nimic nu te poate, dacă nu vrei, despărți de dragostea Domnului. [...]

Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București Preasfinția Sa episcopul Mihai - 12 ani de episcopat

Preasfinția Sa episcopul Mihai – 12 ani de episcopat
16 Decembrie

Preasfinția Sa episcopul Mihai – 12 ani de episcopat

Preasfințitul Mihai Frățilă, episcop greco-catolic de București împlinește azi doisprezece ani de episcopat. Ales episcop de Sinodul Bisericii Române Unite cu Roma și confirmat de Papa Benedict al XVI-lea, a fost consacrat în catedrala din Blaj de Preafericitul Cardinal Lucian. Ca episcop auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș, a primit misiunea canonică de vicar general pentru București și teritoriul fostului Regat. În 29 mai 2014, Preasfințitul Mihai a fost ales întâiul episcop al Eparhiei greco-catolice de București și instalat canonic trei luni mai târziu, în 30 august în prezența cardinalului Leonardo Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericii Orientale.