Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării, Potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu, sau se cinstește cu închinare, așa încât să se așeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu. [...]

Pr. Liviu Oțoiu – 40 de ani de preoție

20 August

Pr. Liviu Oțoiu – 40 de ani de preoție

Cu ocazia împlinirii a 40 de ani de preoție, Preasfințitul Mihai și toți preoții îi urează Ad multos annos părintelui protopop și vicar cu preoții, Mons. Liviu Oțoiu, asigurându-l de rugăciuni în comuniune fraternă!

Părintele Liviu Oțoiu s-a născut în anul 1945. Tatăl, Ioan Oțoiu, preot greco-catolic rezistent al Bisericii Unite, a fost un adevărat mărturisitor și a decedat după îndelungate persecuții și umiliri din partea Securității. Trimis la munca de jos, părintele de mai târziu Liviu Oțoiu a început liceul la seral, dar a reușit apoi să urmeze Politehnica la București unde a terminat șef de promoție. Stabilit în capitală, s-a căsătorit cu o fiică de preot unit, la rândul său rezistent și fidel crezului catolic. Au împreună o fiică, astăzi căsătorită și mamă a unei fetițe.

Simțind chemarea la preoție, părintele Oțoiu a studiat teologia în clandestinitate, iar în august 1978, la Baia-Mare, a fost hirotonit preot prin punerea mâinilor episcopului mărturisitor Ioan Dragomir.

După eliberarea Bisericii Române Unite, părintele Oțoiu a funcționat ca director de personal al Arhiepiscopiei de Alba-Iulia și Făgăraș și l-a secondat pe părintele Eugen Sârbu, socrul său, la parohia „Sfânta Ana” din București. În 2004, a fost numit Protopop de București și paroh al parohiei „Sfânta Ana” de la cimitirul Bellu catolic. După înființarea Episcopiei de București, a fost confirmat în funcția sa de către PS Mihai, primind precedența liturgică în rândul preoților din eparhie și misiunea de vicar cu clerul.