Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere

Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere
04 August
2019

Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere

Multe s-ar putea spune despre Euromoot pelerinajul drumeților și călăuzelor organizat anul acesta în Italia –, despre cum întâlnirile dintre oameni pun împreună experiențe, figuri și istorii diferite. Aceste 8 zile de mers împreună au reprezentat pentru mine un moment de creștere și de cunoaștere atât personală cât și a celorlalți frați drumeți. Parate viam Domini – Pregătiți calea Domnului a fost motto-ul care m-a împins din spate să descopăr că Domnul ne așteaptă la final, iar noi suntem aceia care ne pregătim pregătindu-i calea.

Fraternitatea, întâlnirea cu celălalt diferit de tine, momentele de voie bună cât și de rugăciune au mai pus o dală în drumul meu spre a deveni un drumeț mai bun. Căldura soarelui toscan m-a pus la încercare fizic, psihologic și spiritual, prăjindu-mi imperfecțiunile și întărindu-mi voința de a merge înainte. Am învățat că frate nu ești numai cu cei care te înțeleg vorbind, ci cu toți aceia pe care îi întâlnești. Astfel, nu pot decât să-i mulțumesc Domnului pentru bucuria de a-L descoperi în ceilalți, în cercetășie, în viață.

Mihai Șona

Mihai Șona, drumeț în Clanul „Fericitul Ioan Suciu”,

Grupul “Fericitul Vasile Aftenie” – București