Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere

Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere
04 August
2019

Opt zile de mers, opt zile de cunoaștere

Multe s-ar putea spune despre Euromoot pelerinajul drumeților și călăuzelor organizat anul acesta în Italia –, despre cum întâlnirile dintre oameni pun împreună experiențe, figuri și istorii diferite. Aceste 8 zile de mers împreună au reprezentat pentru mine un moment de creștere și de cunoaștere atât personală cât și a celorlalți frați drumeți. Parate viam Domini – Pregătiți calea Domnului a fost motto-ul care m-a împins din spate să descopăr că Domnul ne așteaptă la final, iar noi suntem aceia care ne pregătim pregătindu-i calea.

Fraternitatea, întâlnirea cu celălalt diferit de tine, momentele de voie bună cât și de rugăciune au mai pus o dală în drumul meu spre a deveni un drumeț mai bun. Căldura soarelui toscan m-a pus la încercare fizic, psihologic și spiritual, prăjindu-mi imperfecțiunile și întărindu-mi voința de a merge înainte. Am învățat că frate nu ești numai cu cei care te înțeleg vorbind, ci cu toți aceia pe care îi întâlnești. Astfel, nu pot decât să-i mulțumesc Domnului pentru bucuria de a-L descoperi în ceilalți, în cercetășie, în viață.

Mihai Șona

Mihai Șona, drumeț în Clanul „Fericitul Ioan Suciu”,

Grupul “Fericitul Vasile Aftenie” – București