Numiri în Eparhia de București

Numiri în Eparhia de București
20 August
2022

Numiri în Eparhia de București

Prin decret episcopal Preasfinţitul Mihai a făcut următoarele numiri în cadrul Episcopiei de București:

* În funcția de vicar cu preoții – membru al Curiei episcopului – și protopop de București a fost numit părintele Dan Florian Popescu, care preia imediat misiunea.

Protopopiatul de București era condus interimar de Mons. Liviu Oțoiu, după retragerea sa la limită de vârstă.

 

* În funcția de Administrator al Parohiei Catedralei „Sfântul Vasile cel Mare” din București a fost numit părintele Zamfir Rusu, pentru o perioadă de 2 ani, începând cu 1 septembrie 2022. Acestă numire vine ca urmare a primirii renunțării la limită de vârstă a părintelui Ioan-Marcel Dăneț.

Duminică, 11 septembrie 2022, în cadrul Sfintei Liturghii arhierești din catedrală, de la orele 10, și a recepției care va urma, Preasfinția Sa Mihai va mulțumi public și solemn părintelui Ioan Dăneț.