Mons. Miguel Maury Buendia, noul Nunțiu Apostolic în România

Mons. Miguel Maury Buendia, noul Nunțiu Apostolic în România
05 Decembrie
2015

Mons. Miguel Maury Buendia, noul Nunțiu Apostolic în România

Începând de astăzi, avem un nou Nunțiu apostolic la București numit de Sfântul Părinte Papa Francisc:

Excelența Sa Monseniorul Miguel Maury Buendia.

Până în prezent nunțiu apostolic în Kazahstan, Tadjkistan și Kyrgystan, consacrat arhiepiscop titular de Italica în 2008, Mons. Maury Buendia s-a născut la Madrid (Spania) în 1955. A intrat în serviciul diplomatic al Sfântului Scaun în 1987 și a avut misiuni în Ruanda, Uganda, Maroc, Nicaragua, Egipt, Slovenia, Macedonia și Siria. Vorbește pe lângă spaniola natală, italiana, engleza, franceza, slovena și rusa.

Din partea episcopiei noastre, îi urăm cordial încă de pe acum Excelenței Sale Nunțiului Maury Buendia misiune rodnică și multă sănătate, asigurându-l de rugăciunea noastră.

+MIHAI
episcop