Lupișorii și puii de lup au sărbătorit Bunăvestirea și au gătit la catedrala Sf. Vasile

Lupișorii și puii de lup au sărbătorit Bunăvestirea și au gătit la catedrala Sf. Vasile
27 Martie
2023

Lupișorii și puii de lup au sărbătorit Bunăvestirea și au gătit la catedrala Sf. Vasile

De Bunăvestire, cetele de lupișori și pui de lup din grupul Cercetașilor Creștini – FSE din București au părăsit pădurile și Jungla și s-au reunit la catedrala Sfântul Vasile cel Mare. De altfel, aici, la catedrala de pe strada Polonă, și-au petrecut mare parte din ieșirea lor de sâmbătă, 25 martie. După Sfânta Liturghie, părintele Zamfir a discutat pe îndelete cu cei mici despre semnificația sărbătorii și a explicat reprezentările Buneivestiri de pe Ușile Împărătești și de pe cupola de deasupra pronaosului, dialogul dintre Îngerul Gabriel și Fecioara Maria, dar și vizita acesteia la verișoara ei, Elisabeta. Cu toții s-au conectat la momentele minunate despre care au vorbit cântând Magnificat, imnul de slavă al Maicii Domnului.

Curtea catedralei a fost apoi gazda unui MasterChef, echipele de lupișori și pui de lup întrecându-se într-un concurs de gătit. Și chiar au gătit delicios. Bătrânii Lupi și câțiva părinți dau mărturie.