La temnița de la Sighet, PS Mihai a slujit liturghia pentru 50 cercetași creștini din Râmnicu Vâlcea aflați în pelerinaj

La temnița de la Sighet, PS Mihai a slujit liturghia pentru 50 cercetași creștini din Râmnicu Vâlcea aflați în pelerinaj
11 August
2023

La temnița de la Sighet, PS Mihai a slujit liturghia pentru 50 cercetași creștini din Râmnicu Vâlcea aflați în pelerinaj

Memoria este importantă pentru ca tinerii să cunoască faptele trecutului, pe cele ale iluștrilor înaintași, și așa să poată înțelege faptele prezentului și să le poată evalua pe acestea fără părtinire. Apoi, atunci când amintim de martirii Bisericii care s-au opus sistemului totalitarist ateu și de sacrificiul lor, de fapt, îi încurajăm pe tineri ca, la rândul lor, să lupte și ei împotriva noilor ideologii care, cu subtilitate, îi fac pe oameni să renunțe la cele mai importante valori religioase, morale și culturale.
În acest sens, un grup de 50 de tineri cercetași creștini din Râmnicu Vâlcea a făcut în aceste zile un pelerinaj în Bucovina și în Maramureș. Cel mai important moment al acestui pelerinaj a fost participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie celebrată de PS Mihai în celularul Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței din Sighetu Marmației. În predica sa, PS Mihai le-a transmis tinerilor că suntem rodul luptelor părinților și înaintașilor noștri. Și că, într-adevăr, noi și speranțele noastre suntem rezultatul celor care au dus războiul cu forțele răului.