Iuliu Maniu, evocat de AGRU-București la Liceul Timotei Cipariu 

Iuliu Maniu, evocat de AGRU-București la Liceul Timotei Cipariu 
10 Decembrie
2023

Iuliu Maniu, evocat de AGRU-București la Liceul Timotei Cipariu 

Încheierea Anului Iuliu Maniu a fost marcată de AGRU București printr-o întâlnire cu elevii de la Liceul greco-catolic Timotei Cipariu. Ion-Andrei Gherasim a evocat figura lui Iuliu Maniu, personalitate a Bisericii Greco-Catolice și mare om politic român, făuritor al Unirii Transilvaniei cu Regatul României, în fruntea generației sale, luptător pentru libertate, împotriva dictaturilor de toate felurile, martir al dreptății în închisoarea comunistă de la Sighet, în anul 1953. În afara sălii unde, fizic, au putut fi elevii a două clase, alte câteva clase au urmărit cu mult interes conferința pe Zoom. Au fost prezenți Vincent Cernea și Tudor Dunca.