Hramul Bisericii Adormirea Maicii Domnului din București

Hramul Bisericii Adormirea Maicii Domnului din București
15 August
2015

Hramul Bisericii Adormirea Maicii Domnului din București

Sâmbătă, 15 august 2015, în prezența Însărcinatului cu afaceri al Sfântului Scaun, Mons. Baudouin Muankembe, a avut loc Sfânta Liturghie de hram celebrată de PS Mihai și preoții din București la biserica Adormirii Maicii Domnului din cartierul Arsenal.

Numeroșii credincioși au avut astfel ocazia de a o preamări pe Maica Domnului cu un bogat program spiritual în perioada celor două săptămâni de post.

În preziua sărbătorii a fost celebrată Vecernia și Prohodul Maici Domnului.

Parohia Maicii Domnului este păstorită de pr. Constantin Oltean (vicar administrativ al Episcopiei) și este a doua parohie greco-catolică a capitalei după cea care își desfășoară activitatea la catedrala Sfântul Vasile cel Mare.