Fragmente din moaştele Fericitului episcop Martir Vasile Aftenie în SUA

Fragmente din moaştele Fericitului episcop Martir Vasile Aftenie în SUA
07 August
2021

Fragmente din moaştele Fericitului episcop Martir Vasile Aftenie în SUA

Două fragmente din moaștele Fericitului episcop Aftenie au ajuns în SUA. Unul dintre acestea se va afla la o Mănăstire greco-catolică ruteană din Oregon, iar cealalt în parohia Sfântul Ioan Gură-de-Aur din Seattle.
Pentru Biserica din România este semnificativă răspândirea faimei sfinţeniei celor Şapte episcopi martiri, a exemplului lor de credinţă care primeşte astfel renozanţa catolicităţii. Alături de moaşte PS Mihai a trimis şi icoana Fericitului precum şi albumul în limba engleză A tale of two romanian martyrs care consemnează periplul vieţii celor doi episcopi martiri, Aftenie şi Chinezu, în misiune la Bucureşti la momentul arestării lor de către regimul comunist, în 1948.
Ad maiorem Dei gloriam!