Până când vom vedea însă sfârșitul, chiar dacă Biserica va deveni o civilizație insulară, printre mări de minciună și degradare morală, nimeni nu se poate pierde, ținând la gustul și parfumul lui Hristos.Nimic nu te poate, dacă nu vrei, despărți de dragostea Domnului. [...]

Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București Știri Foaia de Sfinții Petru și Pavel

Foaia de Sfinții Petru și Pavel
24 Iunie

Foaia de Sfinții Petru și Pavel

După ieșirea din starea de urgență, ne-am agățat de urmele normalității ca de un colac de salvare. Lume din nou pe stradă, un tei înflorit, un magazin redeschis, o plimbare în parc – tot atâtea semne ale cotidianului peste care înainte poate treceam lesne cu vederea, dar de care acum ne bucurăm poate mai mult ca înainte. Tot din aceste semne ale normalității pierdute și regăsite treptat ne propunem să facă parte și Foaia Episcopiei noastre, care, modestă, în alb-negru și cu puține pagini, a stat de multe ori neobservată prin biserici și înainte de epidemie. Dorim ca revenirea ei în tipar să aducă un strop de speranță comunității noastre de credință – neuitând că, dincolo de orice conexiune online și offline, pe toți ne unește „Hristos în mijlocul nostru”.

Redacția