Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București Episcopul Vasile Aftenie la 25 de ani de la absolvirea liceului

Episcopul Vasile Aftenie la 25 de ani de la absolvirea liceului
19 Aprilie
2018

Episcopul Vasile Aftenie la 25 de ani de la absolvirea liceului

În ciclul „Istoria noastră” publicăm o fotografie mai puțin cunoscută cu episcopul Vasile Aftenie din 1943. Cu câțiva ani în urmă fotografia a fost semnalată și trimisă în copie de Prof. Viorica Lascu (Cluj). Originalul a fost primit ulterior pentru scanare de la Dr. Alexandru Petărlăcean (Blaj).

Este vorba despre întâlnirea de 25 de ani de la absolvirea liceului „Sfântul Vasile cel Mare” din Blaj a promoției din care făcea parte episcopul martir. Dirigintele, la dreapta arhiereului, era nimeni altul decât profesorul universitar de mai târziu, părintele Alexandru Borza (1887-1971), celebrul botanist.

Episcopul Aftenie, născut în 14 iulie 1899 la Lodroman (Alba) și-a susținut bacalaureatul într-o sesiune organizată în aprilie 1918. Ultimii ani de liceu i-a integrat prin examenele pe care le-a susținut în permisiile de pe frontul primului război mondial.