Până când vom vedea însă sfârșitul, chiar dacă Biserica va deveni o civilizație insulară, printre mări de minciună și degradare morală, nimeni nu se poate pierde, ținând la gustul și parfumul lui Hristos.Nimic nu te poate, dacă nu vrei, despărți de dragostea Domnului. [...]

Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București Doi episcopi noi în Biserica Greco-Catolică

Doi episcopi noi în Biserica Greco-Catolică
22 Ianuarie
2020

Doi episcopi noi în Biserica Greco-Catolică

De astăzi, 22 ianuarie 2019, Biserica Română Unită are doi noi episcopi.

Aleși canonic în cadrul Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, – alegere confirmată de Sfântului Părinte Papa Francisc – preoții Pr. Cristian Crișan (Alba Iulia și Făgăraș) și Pr. Călin Bot (Cluj-Gherla) vor fi ridicați la treapta episcopatului în termenii prescriși de Codul Canoanelor Bisericilor Orientale.

Părintele Crișan (n. 1981) – până acum rector al Misiunii Române din Paria și Vizitator apostolic pentru românii greco-catolici din Europa occidentală – va primi misiunea de episcop auxiliar al Arhiepiscopiei de Alba Iulia și Făgăraș, iar părintele Bot (n. 1970) – până acum vicar general al eparhiei de Cluj-Gherla – misiunea de episcop auxiliar de Lugoj.

Întru mulți și sfinți ani!