Organizată de Asociația Cercetașii Creștini Români din Federația Scoutismului European, întâlnirea a constat în conferințe, schimburi de experiență, ateliere pe cele trei ramuri – galbenă (lupișori și pui de lup/mămăruțe), verde (cercetași și cercetașe) și roșie (drumeți și călăuze), momente de relaxare – inclusiv un antrenant „Joc al jocurilor” pregătit de cercetașii români și participarea la sfintele liturghii ținute de frații carmelitani. [...]

Doi ani de la întemeiere

29 Mai

Doi ani de la întemeiere

În urmă cu doi ani, pe 29 mai 2014, se proclama simultan, la Roma și la Blaj, întemeierea noii episcopii greco-catolice de la București. Astfel, Arhiepiscopul major, Preafericitul Cardinal Lucian, cu acordul Sinodului Bisericii Române Unite și acceptul Sfântului Părinte Papa Francisc, crea scaunul arhieresc al capitalei României pentru românii uniți cu Roma, alegând primul episcop titular al capitalei.

Scrutăm cu insistență în asemenea ocazii planurile Providenței și ne întrebăm: „de ce?”. Este ușor, însă, a-i proclama Providenței întâietatea dacă evenimentele par să ne aducă certitudini și satisfacții izvorâte din regia sau scenariile proprii. Fiind comunitate de credință zidită pe Hristos, Biserica noastră, greco-catolică, trăiește timpul mântuirii, constatând că numai atunci când nimic nu este sigur, ușor sau comod, Providența își descoperă cu adevărat sensul și valoarea.

Tânăra episcopie a capitalei să fie, așadar, expresia atașamentului nostru față de Isus și „marca” din periferie, unde călcâiul Maicii Preacurate duce, de fapt, adevărata luptă contra șarpelui și ne susține.