Dialoguri spirituale pe marginea cărții Papei Francisc

Dialoguri spirituale pe marginea cărții Papei Francisc
29 August
2014

Dialoguri spirituale pe marginea cărții Papei Francisc

Vineri, 29 august 2014, la Ceainăria Cărturești-Verona, Curtea Veche Publishing și Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București au lansat volumul „Despre cer și pământ”. Papa Francisc despre familie, credinţă şi rolul Bisericii în secolul XXI”.

Volumul, apărut la la Curtea Veche Publishing în traducerea lui Dan Munteanu Colán, redă o serie de dialoguri între Cardinalul Jorge Mario Bergoglio, episcop de Buenos Aires, viitorul Papă Francisc, şi rabinul Abraham Skorka, profesor de Biblie şi Literatură Rabinică la Seminarul Rabinic local şi la Jewish Theological Seminary of America.

Au luat cuvântul: jurnalistul și analistul politic Emil Hurezeanu, prof. Marius Vasileanu, rabinul Rafael Shaffer și jurnalistul Gelu Trandafir. Distinșii invitați au subliniat paradoxul constructiv adus de întâlnirea între doi reprezentanți de seamă ai creștinismului și iudaismului, care, fără să renunțe la identitatea spirituală proprie, au creat punți de legătură, discutând despre valoarea educației, despre relația cu Dumnezeu, despre problemele politice și economice ale țării lor, despre provocările la care este supusă familia contemporană. Această deschidere către alteritate a Papei Francisc se regăsește și în direcțiile noului pontificat, Sfântul Părinte continuând relațiile de prietenie cu rabinul Abraham Skorka, pe care l-a invitat ca însoțitor în pelerinajul său recent din Țara Sfântă.

Preasfinția Sa Mihai Frățilă, episcopul greco-catolic de Bucureşti, a adresat la final un cuvânt de mulțumire și salut.
Această lansare de carte s-a dorit a fi o familiarizare a cititorilor români cu figura Sfântului Părinte Papa Francisc, şi face parte din suita de evenimente prilejuite de instalare întâiului episcop greco-catolic din capitala ţării, PS Mihai Frățilă.