Sinodul arată calea pe care poporul lui Dumnezeu merge împreună, întrucât Mântuitorul Isus Hristos este „Calea, Adevărul și Viața” (Ioan 14, 6), iar primii creștini erau numiți „cei care urmează calea”. În Biserica Primară liturghia era comuniunea cu Dumnezeu, dar și comuniunea cu toți creștinii. Să regăsim deci acest sens, trăindu-l în comunitățile noastre! [...]

Destinul Bisericii Române Unite în România Mare. Un veac de singurătate?

25 Octombrie

Destinul Bisericii Române Unite în România Mare. Un veac de singurătate?

Miercuri, 24 octombrie 2018, a avut loc la Centrul Sfinții Petru și Andrei din București un colocviu intitulat : „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare”. Colocviul a fost organizat cu ocazia sărbătoririi Anului Centenar al Marii Uniri şi în amintirea a 70 de ani de la începutul persecuţiei comuniste împotriva Bisericii Greco-Catolice.

Înregistrarea conferinței, aici.