Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării, Potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu, sau se cinstește cu închinare, așa încât să se așeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu. [...]

Comunicat: Sesiunea ordinară a Sinodului Episcopilor BRU

24 Octombrie

Comunicat: Sesiunea ordinară a Sinodului Episcopilor BRU

În perioada 27-29 octombrie 2014 se vor desfășura la Blaj, sediul Arhiepiscopului Major, lucrările Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Sesiunea sinodală va fi celebrată sub președinția Preafericirii Sale Cardinalul Lucian și va aborda chestiuni de ordin administrativ, pastoral, liturgic și ecumenic.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

În perioada lucrărilor, Episcopii sinodali vor participa la Inaugurarea Muzeului Arhiepiscopiei Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Notar
Pr. Cristian Crișan