Sinodul arată calea pe care poporul lui Dumnezeu merge împreună, întrucât Mântuitorul Isus Hristos este „Calea, Adevărul și Viața” (Ioan 14, 6), iar primii creștini erau numiți „cei care urmează calea”. În Biserica Primară liturghia era comuniunea cu Dumnezeu, dar și comuniunea cu toți creștinii. Să regăsim deci acest sens, trăindu-l în comunitățile noastre! [...]

Comemorare la mormântul Cardinalului greco-catolic Iuliu Hossu

25 Noiembrie

Comemorare la mormântul Cardinalului greco-catolic Iuliu Hossu

La cimitirul Bellu catolic Preasfinția Sa P. S. Mihai Frățilă a celebrat azi, 25 noiembrie 2018, o scurtă slujbă de pomenire în memoria Cardinalului Iuliu Hossu. Un pluton al Brigăzii 30 gardă „Mihai Viteazul” a dat apoi onorurile militare cuvenite.

În prezența unei numeroase asistențe au fost depuse solemn coroane din partea Președintelui României, a Primului Ministru, a Episcopiei Greco-Catolice de București, a Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București, a Federației comunităților evreiești din România, Cultul Mozaic  și a Comunitatea evreiești din capitală, a Fundației Memorialului Sighet, a AGRU București, a Fundaței Corneliu Coposu, a familiei Hossu, a Parohiei catedralei greco-catolice, a Liceului Greco-Catolic „Timotei Cipariu”.

A fost remarcată prezența P.S. Cornel Damian, episcop auxiliar romano-catolic, a mons. Fernando Rey, secretarul Nunțiaturii apostolice, a doamnei Ana Blandiana, a domnului Bogdan Hossu, și a mai multor membri ai familiei Hossu din țară și străinătate.

Parastas și onoruri militare în memoria Cardinalului Iuliu Hossu