Circulara: Preocupați față de creșterea numărului de infectări cu virusul covid-19

Circulara: Preocupați față de creșterea numărului de infectări cu virusul covid-19
25 Iulie
2020

Circulara: Preocupați față de creșterea numărului de infectări cu virusul covid-19

București, 24 iulie 2020

CIRCULARĂ

Nr. 270

Cucernicilor Preoți
ai Eparhiei greco-catolice „Sf. Vasile cel Mare” de București

Cucernici Părinți.

Constatăm cu preocupare creșterea numărului de infectări în țară cu virusul covid-19. Aveți datoria să vegheați la bunul mers al celebrărilor liturgice cu credincioșii, așa cum o prescriu legile și obligațiile sanitare în vigoare.

Păstrarea distanței dintre persoane precum și purtarea măștii pentru credincioși în timpul celebrărilor sunt obligatorii. Igienizarea mâinilor și masca pe față (la momentul liturgic care se impune) sunt, de asemenea, indispensabile. Prudența creștină și respectul față de celălalt fac parte din spiritul viu al Evangheliei lui Isus și nu pot fi facultative pentru omul credincios. Ca preoți buni și responsabili față de turma încredințată, veți binevoi, așadar, să fiți atenți față de aceste lucruri, încredințându-vă lui Dumnezeu – pentru mai mare mărirea lui și binele sufletelor.

Cu mulțumiri, încrezător în harurile Domnului, vă împărtășesc binecuvântarea arhierească și vă asigur de rugăciunea mea cordială,

+ MIHAI, episcop