Circulara PF Lucian: Rugăciune pentru a III-a Adunare Generală Extraordinară a Sinodului Episcopilor–Roma, 5-19 octombrie 2014

Circulara PF Lucian: Rugăciune pentru a III-a Adunare Generală Extraordinară a Sinodului Episcopilor–Roma, 5-19 octombrie 2014
26 Septembrie
2014

Circulara PF Lucian: Rugăciune pentru a III-a Adunare Generală Extraordinară a Sinodului Episcopilor–Roma, 5-19 octombrie 2014

Preasfințiile Voastre,

Cucernici Părinți,

Iubiți Credincioși,

Într-o recentă scrisoare adresată președinților Conferințelor Episcopale din întreaga lume, Cardinalul Lorenzo Baldisseri, Secretarul General al Sinodului Episcopilor, transmitea îndemnul Sfântului Părinte Papa Francisc de a susține în mod spiritual lucrările celei de-a III-a Adunare Generală Extraordinară a Sinodului Episcopilor care se va desfăşura la Roma în perioada 5-19 octombrie şi care va avea ca temă: “Provocările pastorale cu privire la familie în contextul evanghelizării”.

Biserica Română Unită cu Roma se alătură în comuniune de rugăciune și de dragoste cu Biserica Catolică din lumea întreagă, pentru a cere Stăpânului tuturor, ca familiile noastre să fie întărite de harul Domnului nostru Isus Cristos, de dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi de împărtăşirea Sfântului Spirit, spre a fi adevărate Biserici domestice, în care se trăieşte şi se mărturiseşte iubirea lui Dumnezeu.

În acest sens, în cadrul Sfintelor Liturghii din ziua de duminică 28 septembrie 2014, în toate catedralele și bisericile de pe cuprinsul teritoriului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, se vor integra, în conformitate cu normele liturgice în vigoare, momente de rugăciune, după cum se arată mai jos.

Cerând bunului Dumnezeu, prin mijlocirea Maicii Preacurate, darul înțelegerii și al păcii peste toate familiile creștine și peste lumea întreagă, pentru a răspunde cu încredere şi umilinţă la provocările lumii de astăzi, rămânem uniți în rugăciune și în comuniune de slujire.

Cu arhierească binecuvântare,

† Lucian Cardinal Mureșan

Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma

Arhiepiscop și Mitropolit de Alba-Iulia și Făgăraș

Rugăciune pentru a III-a Adunare Generală Extraordinară a Sinodului Episcopilor
Duminică, 28 septembrie 2014

– La Ieșirea cu Sfintele Daruri:

Pe toate familiile din Biserica noastră și pe familiile creștine din lumea întreagă, Domnul Dumnezeu să le pomenească întru împărăția Sa, totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor. Amin

– La sfârșitul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, după Binecuvântarea finală:

Diaconul sau preotul: Iară şi iară cu pace, Domnului să ne rugăm.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.
Diaconul sau preotul: Apără, mântuieşte, miluieşte şi ne păzeşte, Dumnezeule, cu darul Tău.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.
Diaconul sau preotul: Pentru Sfântul Părinte Papa Francisc, pentru Preafericitul Părinte Cardinal Lucian, pentru toţi Preasfinţiţi Episcopii noştri, pentru toți Părinţii Sinodali şi pentru cinstita preoţime întru Cristos diaconime, pentru tot clerul şi poporul, Domnului să ne rugăm.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.
Diaconul sau preotulPentru conducătorii ţării noastre, pentru cei ce deţin autoritate şi pentru oştirea ţarii, Domnului să ne rugăm.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.
Diaconul sau preotul: Pentru toate familiile creştine, pentru soţii aflaţi în dificultate, pentru bunici, pentru copii și pentru toți tinerii, Domnului să ne rugăm.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.
Diaconul sau preotul: Pe preasfânta, curata, preabinecuvântata, mărita Doamna Noastră, de Dumnezeu Născătoare şi pururea Fecioară Maria, cu toţi sfinţii pomenindu-o, pe noi înşine şi unul pe altul, şi toată viaţa noastră, lui Cristos Dumnezeu să o dăm.
Corul: Ţie, Doamne.
Diaconul sau preotul: Că bun şi iubitor de oameni Dumnezeu eşti, şi Ţie mărire înălţăm, Tatălui şi Fiului şi Sfântului Spirit, acum şi pururea şi în vecii vecilor.
Corul: Amin.

Rugăciunea Sfântului Părinte Papa Francisc către Sfânta Familie

Diaconul sau preotul: Domnului să ne rugăm.
Corul: Doamne îndură-te spre noi.

Isuse, Marie, Iosife,
în voi contemplăm
splendoarea adevăratei iubiri
şi vouă ne adresăm cu încredere.
Sfântă Familie de la Nazaret,
fă şi din familiile noastre
locuri de comuniune şi cenacole de rugăciune,
adevărate şcoli ale Evangheliei
şi mici Biserici Domestice.
Sfântă Familie de la Nazaret,
fă ca familiile noastre să nu mai cunoască
violenţa, egoismul şi neînţelegerile:
Oricine a fost rănit sau scandalizat
să fie cât mai repede mângâiat şi vindecat.
Sfântă Familie de la Nazaret,
apropiatul Sinod al Episcopilor
să retrezească în noi conştientizarea
caracterului sacru şi inviolabil al familiei
şi frumuseţea sa în planul lui Dumnezeu.

Isuse, Marie, Iosife,
ascultați şi împliniți rugăciunea noastră.

Corul: Amin.

Tatăl nostru …

Născătoare de Dumnezeu …

Mărire Tatălui …