Cercetașii Români Uniți în 2018 – pe Valea Comănei și la adăpostul Colinelor Transilvaniei

Cercetașii Români Uniți în 2018 – pe Valea Comănei și la adăpostul Colinelor Transilvaniei
21 August
2018

Cercetașii Români Uniți în 2018 – pe Valea Comănei și la adăpostul Colinelor Transilvaniei

Circa 170 de cercetașe, cercetași, pui de lup și lupișori au trăit aventura cercetășească vara aceasta în cele cinci tabere ale Cercetașilor Români Uniți desfășurate pe Valea Comănei, în Munții Perșani, județul Brașov.  Între 17-20 iunie s-au desfășurat aici cele două tabere ale puilor de lup și lupișorilor din cadrul grupului „Episcop Vasile Aftenie” din București.  Apoi, după Întâlnirea Națională a Tineretului Catolic, între 3-10 august, au urmat două tabere ale cercetașelor, desfășurate în paralel, cu câte cinci patrule fiecare – tabăra trupei de cercetașe a grupului “Sfântul Francisc” din Râmnicu Vâlcea și tabăra trupelor reunite ale cercetașelor din București și Oradea.  În 11 august au sosit pe Valea Comănei cercetașii, care au avut o tabără națională: șase patrule din cele trei grupuri din Oradea, Râmnicu Vâlcea și București+Focșani.  Peștera Comănei, Coloanele de bazalt de la Piatra Cioplită, satele săsești Viscri și Meshendorf, biserica fortificată din Homorod și cetatea Rupea au fost explorate de cercetași și cercetașe, pui de lup și lupișori. Alături de Sfânta Liturghie și Adorație, „Cronicile din Narnia”, „Principatele Române în căutarea unității” și „Descoperim Valea Comorilor” au fost temele principale care au ritmat viața acestor tabere.  Mulțumiri deosebite părintelui Octavian Beretean, parohul greco-catolic din Comăna de Jos (jud. Brașov) și primarului comunei Comăna – domnul Viorel Grusea. De zece ani încoace, preoții greco-catolici și doamnele preotese din Țara Făgărașului (Bogdan și Alina Recean, Gheorghe și Mioara Pioaru și Octavian și Mihaela Beretean) susțin constant activitățile Cercetașilor Români Uniți în această zonă și le suntem recunoscători. În această vară, cu dărnicie și cu răbdare, familia părintelui Beretean a făcut posibil ca tineri prezenți în tabere să se bucure de natură, să exploreze patrimoniul excepțional al zonei și să-l descopere pe Dumnezeu pe valea Comănei și pe Colinele Transilvaniei.

Gelu Trandafir

Mai multe imagini din tabere se pot vedea aici.