Sinodul arată calea pe care poporul lui Dumnezeu merge împreună, întrucât Mântuitorul Isus Hristos este „Calea, Adevărul și Viața” (Ioan 14, 6), iar primii creștini erau numiți „cei care urmează calea”. În Biserica Primară liturghia era comuniunea cu Dumnezeu, dar și comuniunea cu toți creștinii. Să regăsim deci acest sens, trăindu-l în comunitățile noastre! [...]

Cercetașii Români Uniți din București au deschis Anul Cercetășesc la „Catedrala Sfântul Vasile cel Mare”

18 Octombrie
2015

Cercetașii Români Uniți din București au deschis Anul Cercetășesc la Catedrala Sf. Vasile cel Mare Cercetașii Români Uniți din București – grupul Vasile Aftenie – au deschis duminică, 18 octombrie 2015, Anul Cercetășesc. Zeci de cercetașe, cercetași, pui de lup și lupișori din București și Râmnicu Vâcea au rostit „Totdeauna gata!” și „Cât mai bine”, alături de numeroși părinți și de reprezentanții Asociației Cercetașilor Tradiționali din România, invitați la eveniment. În curtea Catedralei Greco-Catolice „Sfântul Vasile cel Mare” (Str. Polonă nr. 50), Cercetașii Români Uniți au rememorat aventurile din taberele de vară organizate în Munții Făgăraș, pe Valea Sebeșului (com. Hârseni).

La sfârșitul liturghiei, cercetașul Carol și-a angajat propria onoare, promițând să-l servească cât mai bine pe Dumnezeu, Patria și Biserica, să-și ajute aproapele în orice împrejurare și să respecte legea cercetășească.

În București vor funcționa două patrule de cercetași – Vulturul și Lupii – și două patrule de cercetașe – Ratonii și Veverițele. Ioana Costa va fi Akela la Pui de lup, iar Emanuel Trandafir – Akela la Lupișori.

Pentru informații și înscrieri – Lucia Tandafir – 0726.521.032, luciamaria1995@yahoo.com