Ce cadouri îi cerea micuțul Jospeh Ratzinger Pruncului Isus

Ce cadouri îi cerea micuțul Jospeh Ratzinger Pruncului Isus
21 Decembrie
2022

Ce cadouri îi cerea micuțul Jospeh Ratzinger Pruncului Isus

În decembrie 1934, pe când avea șapte ani, micuțul Joseph Ratinger îi adresa Pruncului Isus o scrisoare ce conținea și o listă de cadouri de Crăciun pe care și le dorea. Scrisoarea băiețelului redă atât candoarea copilăriei, cât și atmosfera din familia care avea să dea un urmaș al Sfântului Petru.

„Dragă Pruncule Isus, degrabă vino pe pământ.
Vei aduce bucurie copiilor. Adu-mi și mie bucurie.
Aș vrea un Volks-Schott, veșminte verzi preoțești pentru Liturghie și o inimă a lui Isus.
Voi fi bun întotdeauna.
Salutări de la Joseph Ratzinger

Volks-Schott-ul pe care și-l dorea micuțul Joseph  era o carte de rugăciuni. Apăruse în două variante, pentru adulți și pentru copii, și conținea și Misalul roman de atunci, cu textul latin și textul german așezate pe două coloane.

Pe aceeași coală de hârtie își așternseră gândurile și dorințele către Isus și sora și fratele lui Joseph. Georg, care avea 10 ani, cerea o partitură pentru un cântec și o casulă preoțească albă (echivalentul felonului la veșmintele orientale), în timp ce Maria, 13 ani, dorea o carte cu desene.

Mama lor era croitoreasă și obișnuia să le facă băieților veșminte ce imitau pe cele preoțești, iar Georg și Joseph se jucau de-a preoții. Aveau să și devină preoți.

Scrisoarea a fost păstrată de sora lor cea mare, Maria, și a fost regăsită în 2012 cu ocazia unei restaurări.