Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

Catedrala Sfântul Vasile – Veghe de rugăciune și film documentar

Catedrala Sfântul Vasile – Veghe de rugăciune și film documentar
09 Aprilie
2019

Catedrala Sfântul Vasile – Veghe de rugăciune și film documentar

Veghe de rugăciune pentru pregătirea vizitei Sfântului Părinte Papa Francisc în România

Miercuri, 17 aprilie 2019

Catedrala „Sf. Vasile cel Mare”

(Str. Polonă 50)

 

PROGRAM

17:30 – Calea Crucii

18:30 – Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite

19:30 – Sfântul Rozariu

20:00 – Film Documentar: „Papa Francisc: un om de cuvânt”