Organizată de Asociația Cercetașii Creștini Români din Federația Scoutismului European, întâlnirea a constat în conferințe, schimburi de experiență, ateliere pe cele trei ramuri – galbenă (lupișori și pui de lup/mămăruțe), verde (cercetași și cercetașe) și roșie (drumeți și călăuze), momente de relaxare – inclusiv un antrenant „Joc al jocurilor” pregătit de cercetașii români și participarea la sfintele liturghii ținute de frații carmelitani. [...]

Cânt: Osana, Rege al regilor!

16 Decembrie

Cânt: Osana, Rege al regilor!

Grupul “Sfântul Francisc” al Asociației Cercetașii Creștini Români, cu sprijinul Parohiei Greco-Catolice din Râmnicu Vâlcea, a susținut duminică, 15 decembrie, deja consacratul concert anual prilejuit de Sărbătoarea Nașterii Domnului Isus Hristos. Spectacolul a fost pregătit în duminicile din Postul Crăciunului când, după Dumnezeiasca Liturghie, cercetașii au rămas la repetițiile conduse de Sanda Nicolescu.

Concertul a început la ora 15.00, iar prietenii cercetașilor creștini din Râmnic au umplut biserica greco-catolică până la refuz. Între cele două reprize de colinde – spre deliciul oaspeților noștri – a fost proiectat un filmuleț cu momente din taberele de vară ale lupișorilor și ale cercetașilor. Cei care nu au putut ajunge la spectacol, dar doresc să îl vadă, vor avea o nouă șansă, duminica viitoare, în biserica romano-catolică din Brezoi, de la ora 13.00.