De astăzi, 22 ianuarie 2019, Biserica Română Unită are doi noi episcopi. Aleși canonic în cadrul Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, - alegere confirmată de Sfântului Părinte Papa Francisc - preoții Pr. Cristian Crișan (Alba Iulia și Făgăraș) și Pr. Călin Bot (Cluj-Gherla) [...]

Calendarul și Agenda liturgică pe anul 2020

21 Noiembrie

Calendarul și Agenda liturgică pe anul 2020

Calendarul pentru anul 2020 al eparhiei noastre poate fi de astăzi procurat din parohii.

Este realizat în format A4, cu file separate pentru fiecare lună, reproducând icoana celor 7 fericiți episcopi martiri și detaliile sale.

Icoana – în colecția Episcopiei – a fost realizată în vederea beatificării și a fost consacrată cu Sfântul Mir de Papa Francisc, la sfârșitul Liturghiei de la Blaj din 2 iunie 2019.

Au fost publicate totodată și Agende liturgicele care oferă într-un format comod citirile biblice și semnele tipiconale pentru fiecare zi.

Prețul unui calendar este de 10 lei, iar cel al unei agende este de 7  lei.

Fondurile strânse vor merge în beneficiul picturii catedralei.