Bucuria Crăciunului adusă de lupișori și pui de lup, cercetași și cercetașe din București și Râmnicu Vâlcea

Bucuria Crăciunului adusă de lupișori și pui de lup, cercetași și cercetașe din București și Râmnicu Vâlcea
30 Decembrie
2021

Bucuria Crăciunului adusă de lupișori și pui de lup, cercetași și cercetașe din București și Râmnicu Vâlcea

Acest Crăciun, în ciuda piedicilor puse de pandemie, i-a adus împreună pe cercetașii din episcopia greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București.

Grupul „Sfântul Francisc” din Râmnicu Vâlcea al Cercetașilor Creștini Români din Federația Scoutismului European a primit în duminica dinaintea Crăciunului vizita PS Mihai, corul tinerilor din parohie condus de călăuza Sanda Nicolescu susținând deja tradiționalul concer de colinde. VIDEO

Lupișorii lui Puii de Lup din București s-au întânit atunci la sala Vasile Aftenie a bisericii Adormirea Maicii Domnului („Acvila”). S-au colindat virtual cu frații cercetași și surorile cercetașe din grupul „Episcop Vasile Hossu” din Oradea. VIDEO

Cercetașii din București s-au întâlnit după Crăciun la Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare” pentru vizionarea filmului Fatima. Și-au amintit cu această ocazie cum, cu doi ani în urmă, înaintea pandemiei, după concertul de Crăciun de la catedrală și de la biserica catolică din Drumul Taberei, au mers la colindat la două persoane dragi lor – doamna Elsa Anca Bărbuș și domnul Paul Lăzărescu.

În 2021, atât doamna Anca Bărbuș, cât și domnul Paul Lăzărescu au plecat la Domnul, lăsându-ne amintirea întâlnirilor și modelul unor vieți curate, închinate lui Hristos, țării și aproapelui. Tinerii cercetași episcopia greco-catolică de București le onorează memoria și se străduie să le urmeze idealurile.