Organizată de Asociația Cercetașii Creștini Români din Federația Scoutismului European, întâlnirea a constat în conferințe, schimburi de experiență, ateliere pe cele trei ramuri – galbenă (lupișori și pui de lup/mămăruțe), verde (cercetași și cercetașe) și roșie (drumeți și călăuze), momente de relaxare – inclusiv un antrenant „Joc al jocurilor” pregătit de cercetașii români și participarea la sfintele liturghii ținute de frații carmelitani. [...]

Aniversarea înființării episcopiei noastre – 29 mai 2014

29 Mai

Aniversarea înființării episcopiei noastre – 29 mai 2014

Taina vieții creștine consistă în descoperirea voinței lui Dumnezeu și urmarea sa cu fidelitate. Împlinim 4 ani și suntem investiți de zestrea milenară a Bisericii catolice; Biserica lui Isus zidită pe stânca apostolului Petru. O zonă la margine, dar unde călcâiul Maicii Preacurate continuă să ducă luptă contra șarpelui, zdrobindu-i capul.

Orice prezență creștină în lume este un mare har de la Dumnezeu și, în același timp, o mare răspundere. Harul este acela de a arăta cu degetul spre Cer mai ales atunci când înțelepciunea lui Dumnezeu nu se suprapune vanității divagărilor lumești și răspunderea este aceea că orice creștin nu-și uită datoria de a fi mai întâi om de omenie.

Mărire întru cei de Sus și pe pământ pace între oameni de bună-voire!