Adormirea Maicii Domnului sărbătorită în Capitală

Adormirea Maicii Domnului sărbătorită în Capitală
16 August
2016

Adormirea Maicii Domnului sărbătorită în Capitală

Pelerinajul parohiilor din Capitală la biserica „Adormirea Maicii Domnului” cu ocazia sărbătorii hramului a devenit deja o tradiție în Episcopia Greco-Catolică „Sfântul Vasile cel Mare” de București.

Hram Adormirea Maicii Domnului 2016 - 2

Luni, 15 august, la Sfânta Liturghie celebrată de PS Mihai Frățilă au participat, alături de preoții din București, și reprezentanți ai comunității greco-catolice din Râmnicu-Vâlcea, preoți și credincioși, precum și numeroși cercetași de diferite vârste. Doamna Carmen Iohannis, soția Președintelui României, a asistat la Sfânta Liturghie, după care a petrecut câteva momente alături de comunitate.

Sfânta Liturghie a fost urmată de un scurt moment muzical la fagot și pian susținut  de Cristiana Crăciun și Teodora Țepeș, absolvente ale Conservatorul din București, și de o agapă în curtea bisericii.

Hram Adormirea Maicii Domnului 2016 - 1