Academicianul Ovidiu Bojor s-a intors la Casa Tatălui Ceresc

Academicianul Ovidiu Bojor s-a intors la Casa Tatălui Ceresc
15 Februarie
2023

Academicianul Ovidiu Bojor s-a intors la Casa Tatălui Ceresc

Marți, 14 februarie, s-a stins din viață, la vârsta de 98 de ani, Academicianul Ovidiu Bojor. Și-a dedicat întreaga viață studierii plantelor, în România și peste hotare, fiind autor a zeci de cărți și sute de articole de fitoterapie. Este considerat fondatorul fitoterapiei moderne în România și un mare promotor al plantelor medicinale din țara noastră.

Doctor farmacist, membru de onoare al Academiei de Ştiinţe Medicale, Ovidiu Bojor a fost fiu al Bisericii greco-catolice, afirmându-și credința în fiecare ocazie.

Preasfinția Sa Mihai, episcop greco-catolic de București, împreună cu clerul și cu credincioșii Eparhiei, transmit condoleanțe familiei îndoliate și se roagă pentru sufletul adormitului rob al lui Dumnezeu, Ovidiu Bojor.

Dumnezeu să-i facă parte cu drepții! Odihnească-se în pace!

Înmormântarea va avea loc mâine, 16 februarie 2023, începând cu orele 13.00, la Cimitirul Bellu Ortodox din Capitală.