A plecat la Domnul Preasfințitul Alexandru Mesian

A plecat la Domnul Preasfințitul Alexandru Mesian
11 Martie
2023

A plecat la Domnul Preasfințitul Alexandru Mesian

Preasfinției Sale
Preasfințitului Ioan Călin Bot
Episcop auxiliar de Lugoj

 

București, 11 martie 2023

 

Preasfinția Voastră, Iubite în Hristos frate,

Am aflat cu tristețe de plecarea la Domnul a Preasfinției Sale Preasfințitului episcop Alexandru Mesian după o scurtă și grea suferință.

Prin misiunea, lucrarea și devotamentul său față de Isus și față de Biserica Română Unită, Preasfințitul episcop Alexandru a intrat deja în galeria cinstiților săi înaintași pe scaunul eparhial al Lugojului. Exemplara sa fidelitate față de credința și cauza Bisericii noastre, voioșia și bunăvoința sa proverbială, dar și statornicia în chemarea preoțească – încă din vremurile dramatice ale prigoanei – ne rămân înscrise pentru totdeauna în inimi.

Alături de clerul eparhial și toți credincioșii Episcopiei cu sediul în capitala țării, Vă asigur de comuniunea în rugăciune pentru sufletul ales al arhiereului răposat, transmițându-vă sincere și cordiale condoleanțe, Preasfinției Voastre, clerului și întregii Episcopii de Lugoj precum și familiei îndoliate.

Dumnezeu să-l ierte, să-i facă parte cu drepții și să-l numere cu sfinții săi!

În veci să-i fie pomenirea!

+ MIHAI,

episcop