Cardinalul Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale de la Vatican, va face o vizită în România între 28 septembrie și 1 octombrie. La București, cardinalul se va afla vineri, 29 septembrie. Prefectul Congregației va face binecuvântarea noului sediu al Episcopiei noastre, local primit din partea Statului prin Secretariatul de Stat pentru Culte, după înființarea Eparhiei cu sediul în capitală. [...]

Vizita PS Mihai în sărbătoarea parohiei “Naşterea Maicii Domnului” din Bucureşti

07 Septembrie
2014

Sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului are o semnificaţie aparte pentru credincioşii Parohiei bucureştene din Drumul Taberei, fiind ziua în care îşi sărbătoreşte hramul. Cu acest prilej slujba a fost săvârşită de PS Mihai alături de părinţii Silviu Moşneag, parohul comunităţii, Dan Florian Popescu şi Andrei Mărcuş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Mihai, a amintit despre semnificaţia sărbătorii Naşterii Maicii Domnului şi importanţa ei în istoria mântuirii noastre, evidenţiind disponibilitatea Maicii Domnului de a asculta Cuvântul lui Dumnezeu punându-se la dispoziţia Lui.

Sărbătoarea a continuat în curtea bisericii unde cei prezenţi au putut să se bucure de bunătăţile pregătite de gospodinele din parohie.