Împins de la spate de soție, vizionarul de la Tre Fontane, comunistul Bruno Cornacchiola, a făcut devoțiunea celor nouă vineri. În cele din urmă, Fecioara Maria i-a apărut, transformându-l, din persecutor al creștinismului, în convertit. Și Alphonse Ratisbonne a pus la gât Medalia Miraculoasă pentru a face hatârul unei doamne din cercul său de cunoștințe, iar Maica Domnului a obținut pentru el harul convertirii. Margareta Maria Alacoque i-a cerut regelui Franței, din partea lui Isus, un lucru aparent simplu: să consacre Franța Inimii Preasfinte și pună pe stindardul francez semnul acesteia. Din păcate, regele nu a ascultat chemarea divină. [...]

Sărbătoarea Rusaliilor în parohia Sfânta Ana

21 Iunie

Sărbătoarea Rusaliilor în parohia Sfânta Ana

Patru copii din Parohia Sfânta Ana în duminica de Rusalii au făcut  Prima Spovadă și au primit solemn Sfânta Impărtășanie în cadrul Liturghiei. Sub atenta grijă a doamnei Livia Oțoiu, Alessia Tapai, Maria Enache, Mara Jianu și Mihnea Tapai s-au pregătit timp de jumătate de an pentru a-l primi ăn mod solemn pe Isus în Sfânta Euharistie. Copiii, cu vârsta de 8 și 9 ani, i-au avut alături pe părinți, bunici, pe frații mai mici și pe toți membrii comunității parohiale. La final, Părintele protopop Liviu Oțoiu le-a înmânat câte o diplomă care să le amintească de acest moment deosebit din viața lor și i-a îndemnat să își trăiască întreaga viață în comuniune cu Isus.

Gabriela Pleș

Prima Spovada și împărtășanie solemnă în parohia Sfânta Ana