Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

Sărbătoarea Rusaliilor în parohia Sfânta Ana

21 Iunie

Sărbătoarea Rusaliilor în parohia Sfânta Ana

Patru copii din Parohia Sfânta Ana în duminica de Rusalii au făcut  Prima Spovadă și au primit solemn Sfânta Impărtășanie în cadrul Liturghiei. Sub atenta grijă a doamnei Livia Oțoiu, Alessia Tapai, Maria Enache, Mara Jianu și Mihnea Tapai s-au pregătit timp de jumătate de an pentru a-l primi ăn mod solemn pe Isus în Sfânta Euharistie. Copiii, cu vârsta de 8 și 9 ani, i-au avut alături pe părinți, bunici, pe frații mai mici și pe toți membrii comunității parohiale. La final, Părintele protopop Liviu Oțoiu le-a înmânat câte o diplomă care să le amintească de acest moment deosebit din viața lor și i-a îndemnat să își trăiască întreaga viață în comuniune cu Isus.

Gabriela Pleș

Prima Spovada și împărtășanie solemnă în parohia Sfânta Ana