Rugăciune pentru unitatea creștină la catedrala Sfântul Vasile cel Mare

Rugăciune pentru unitatea creștină la catedrala Sfântul Vasile cel Mare
24 Ianuarie
2017

Rugăciune pentru unitatea creștină la catedrala Sfântul Vasile cel Mare

Marți, 24 ianuarie 2016 a avut loc rugăciunea dedicată unității creștine în catedrala noastră. Au fost prezenți reprezentanți ai confesiunilor istorice din București – romano-catolici, ortodocși, armeni, calvini și luterani.

Meditația la evanghelia zilei a fost ținută de domnul Episcop Vicar Dr. Daniel Zikeli, pastorul parohiei luterane din capitală. A fost remarcată prezența arhiepiscopului de București, monseniorul Ioan Robu, a episcopului său auxiliar, monseniorul Cornel Damian, a episcopului armean Datev Hagopian, a preotului profesor Dr. Mihai Săsăujan de la Facultatea de teologie ortodoxă.

La sfârșitul rugăciunii Preasfințitul Mihai a adresat un cuvânt de bun venit și mulțumire.