Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

Rigoarea speranței

18 Decembrie

Rigoarea speranței

Sub egida Catedralei greco-catolice din București, a apărut la editura Surorilor Lauretane din Baia-Mare, broșura pastorală a PS Sale Mihai intitulată: Rigoarea speranței.

„Scrise în momente diferite, pentru ocazii diferite, paginile de față caută mărturia speranței în Hristos și rigoarea sa – biruința sigură a Domnului. O speranță riguroasă și, prin urmare, practică, deci posibilă, care poate deveni realitate în viața oricui, dacă alege să nu-și clădească alt viitor decât cel dăruit de Dumnezeu. Prin har, desigur, dar și prin răspundere.

Preasfințitul Mihai ne invită să vedem că: „Diferența dintre speranța în Hristos și ceea ce numim noi speranță provine dintr-o esențială lipsă de rigoare. Pentru un suflet ancorat în credința față de Dumnezeu și practica Binelui în propria viață, în mărturia de a face parte din Biserică, a regăsi rigoarea speranței este esențial pentru a rămâne deschis viitorului. Fără reîntoarcerea la Dumnezeu omenirea nu poate avea viitor, fără repunerea temeliilor credinței nu există speranță, fără rugăciunea care îl reașează de-a pururi pe Hristos în centru, nu vom avea decât ură și distrugere”.