De astăzi, 22 ianuarie 2019, Biserica Română Unită are doi noi episcopi. Aleși canonic în cadrul Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, - alegere confirmată de Sfântului Părinte Papa Francisc - preoții Pr. Cristian Crișan (Alba Iulia și Făgăraș) și Pr. Călin Bot (Cluj-Gherla) [...]

Preasfinția Sa episcopul Mihai – 12 ani de episcopat

16 Decembrie

Preasfinția Sa episcopul Mihai – 12 ani de episcopat

Preasfințitul Mihai Frățilă, episcop greco-catolic de București împlinește azi doisprezece ani de episcopat. Ales episcop de Sinodul Bisericii Române Unite cu Roma și confirmat de Papa Benedict al XVI-lea, a fost consacrat în catedrala din Blaj de Preafericitul Cardinal Lucian. Ca episcop auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș, a primit misiunea canonică de vicar general pentru București și teritoriul fostului Regat. În 29 mai 2014, Preasfințitul Mihai a fost ales întâiul episcop al Eparhiei greco-catolice de București și instalat canonic trei luni mai târziu, în 30 august în prezența cardinalului Leonardo Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericii Orientale.