Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

Patriarhul latin emerit al Ierusalimului în vizită la Episcopia de București

Patriarhul latin emerit al Ierusalimului în vizită la Episcopia de București
18 August
2016

Patriarhul latin emerit al Ierusalimului în vizită la Episcopia de București

Preafericirea Sa Fouad Twal, patriarh latin emerit al Ierusalimului în vizita Sa prin capitală s-a oprit pentru a admira picturile bisericii „Adormirea Maicii Domnului” gazdă și ghid fiind Preasfinția Sa Mihai.

IMG_20160818_093640

 

IMG_20160818_093710