Părintele Liviu Oțoiu 70 de ani de viață

02 Martie

Părintele Liviu Oțoiu 70 de ani de viață

Preacucenicul Părinte Liviu Alexiu Oțoiu, Vicarul cu preoții și Protopop de București, împlinește în 17 martie frumoasa vârstă de 70 de ani. Cei care doresc să-i adreseze felicitări o pot face după momentul de rugăciune de la ora 17.00 de la Biserica Sfânta Ana.

Părintele Liviu Oțoiu a trăit o parte din slujirea sa sacerdotală în parte în clandestinitate, unde sprijinul de credință al soției, al socrului, preot la rândul său – pr. Eugen Sârbu, cunoscut ca „Tăicuţu” – au fost de mare preţ. Un rol important în viața de credință a părintelui vicar cu preoții l-au avut părinţilor săi, plecaţi prea repede din această lume, care au ştiu să facă din familia lor, cu toate greutăţile, un loc al trăirii Evangheliei şi al prezenţei lui Dumnezeu. Tatăl, Ioan Oțoiu la rândul său preot, a fost mărturisitor al credinţei în perioada persecuţiei Bisericii Greco-Catolice.